Piramida żywieniowa – co powinniśmy jeść?

piramida żywienia wg uniwersytetu HarvardaKażdy wie, że żaden pojedynczy produkt spożywczy nie może zapewnić nam wszystkich potrzebnych składników pokarmowych, dlatego należy dbać o różnorodność spożywanych produktów. Urozmaicony posiłek powinien łączyć ze sobą produkty ze zbóż, warzywa i owoce, a także produkty białkowe.

PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA

Już od najmłodszych lat widzimy ją na stronach podręczników szkolnych, wpajają nam jej najważniejsze cechy. Jest to graficzne przedstawienie zaleceń żywieniowych. Wszelka zdrowa żywność jest w niej zawarta. Trzeba ją czytać od dołu, ponieważ właśnie u podstawy znajdują się produkty, które są najważniejsze dla naszego organizmu. Muszą stanowić bazę naszego żywienia. Na najwyższych poziomach piramidy są produkty, których powinniśmy spożywać najmniej. Natomiast podstawa wypełniona jest produktami zbożowymi, które należy spożywać co najmniej 5 porcji każdego dnia. Równie ważne jest włączenie do dziennej diety 4 porcji warzyw i 3 porcji owoców.

Wyżej są produkty mleczne, które trzeba spożywać z umiarem. Natomiast na samym wierzchołku piramidy znajduje się mięso, co oznacza, że należy je wyraźnie ograniczyć. Białko, które buduje organizm mogą dostarczyć nam warzywa strączkowe, które są bogate w witaminy z grupy B i mikroelementy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zioła i produkty naturalne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *